25 listopada, 2013

Gotujemy! Czyli prawo autorskie od kuchni. Relacja ze spotkania.

*** 

18 listopada br. w warszawskiej Galerii MiTo odbyło się kolejne wydarzenie zorganizowane przez Fashion Law Business we współpracy z Kancelarią Prawną Domański Zakrzewski Palinka.

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia
Tematem przewodnim spotkania było wykorzystanie prawa autorskiego w branży kulinarnej. Zaproszeni prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak przepisy prawa autorskiego można wykorzystać do ochrony działalności w szeroko pojętej branży gastronomicznej. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, w jaki sposób ochronić przepis kulinarny na ulubione ciasto bądź oryginalną recepturę na rodzinną konfiturę.  

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografias
Jako pierwsza głos zabrała Pani Mecenas Janina Ligner-Żeromska, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Prelegentka wyjaśniła czym jest utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz jak ta definicja ma się do przepisu kulinarnego. Pani Mecenas przywołała orzeczenie Sądu Najwyższego z lat. 30 XX wieku, w którym sąd uznał, że ochronie prawnoautorskiej podlega książka kucharska. Tym samym – na zasadzie analogii – ochroną objęta powinna być zawartość bloga kulinarnego czy jakiegokolwiek innego zbioru informacji na temat kulinariów. Mówczyni zaznaczyła jednocześnie, że – zgodnie z prawem autorskim – ochronie podlega forma wyrażenia, nie zaś sama idea, receptura czy też pomysł na popisowe danie. Pani Ligner-Żeromska wyraziła przekonanie, że przepis kulinarny może być chroniony jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego, ale tylko wtedy, gdy forma jego wyrażenia będzie dostatecznie oryginalna i twórcza.  

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia


W pierwszej części spotkania mec. Janinie Ligner-Żeromskiej towarzyszyła Pani Justyna Kosmala - współwłaścicielka dwóch modnych bistro Charlotte. Chleb i wino w Warszawie i w Krakowie. Prelegentka opowiedziała słuchaczom o swoich doświadczeniach zawodowych związanych z naruszeniem praw własności intelektualnej. 

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia
Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia
Następnie głos zabrały Pani Joanna Tomczak - pomysłodawczyni innowacyjnej aplikacji AteGood oraz Pani Dominika Fetraś - założycielka bloga diaryofacouturegirl.blogspot.com. Obie Panie współtworzą aplikację AteGood i prowadzą bloga o zdrowym odżywianiu atgood.com. Joanna Tomczak i Dominika Fertaś zaprezentowały możliwości aplikacji AteGood. Funkcjonuje ona jak osobisty dietetyk - pomaga i doradza w jaki sposób odżywiać się zdrowo i smacznie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w aplikacji sztucznej inteligencji, która tworzy zindywidualizowane i zbilansowane jadłospisy na każdy dzień tygodnia. 

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia
Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia
W ostatniej części spotkania głos zabrali przedstawiciele Kancelarii Prawnej Hasik, Wiński i Partnerzy: radca prawny Daniel Hasik oraz aplikant rzeczniowski oraz współtwórca bloga IPGuide.pl Marcin Kroll. 

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia
Prelegenci przedstawili najważniejsze aspekty prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej z punktu widzenia blogera (nie tylko kulinarnego). Prawnicy zaprezentowali sposoby ochrony strony oraz domeny internetowej, a ponadto wskazali najczęstsze przypadki nielegalnego użycia znaków towarowych w reklamie internetowej. 

Na koniec spotkania na gości czekała niespodzianka -  loteria z cennymi upominkami. Fundatorem nagród w loterii były m.in. restauracje Trattoria Rucola, Soul Kitchen oraz salon masażu Balinese Massage.

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia


Autor relacji: Magdalena Miernik 
(www.lookreatywni.pl)