25 listopada, 2013

Gotujemy! Czyli prawo autorskie od kuchni. Relacja ze spotkania.

*** 

18 listopada br. w warszawskiej Galerii MiTo odbyło się kolejne wydarzenie zorganizowane przez Fashion Law Business we współpracy z Kancelarią Prawną Domański Zakrzewski Palinka.

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia
Tematem przewodnim spotkania było wykorzystanie prawa autorskiego w branży kulinarnej. Zaproszeni prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak przepisy prawa autorskiego można wykorzystać do ochrony działalności w szeroko pojętej branży gastronomicznej. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, w jaki sposób ochronić przepis kulinarny na ulubione ciasto bądź oryginalną recepturę na rodzinną konfiturę.  

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografias
Jako pierwsza głos zabrała Pani Mecenas Janina Ligner-Żeromska, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Prelegentka wyjaśniła czym jest utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz jak ta definicja ma się do przepisu kulinarnego. Pani Mecenas przywołała orzeczenie Sądu Najwyższego z lat. 30 XX wieku, w którym sąd uznał, że ochronie prawnoautorskiej podlega książka kucharska. Tym samym – na zasadzie analogii – ochroną objęta powinna być zawartość bloga kulinarnego czy jakiegokolwiek innego zbioru informacji na temat kulinariów. Mówczyni zaznaczyła jednocześnie, że – zgodnie z prawem autorskim – ochronie podlega forma wyrażenia, nie zaś sama idea, receptura czy też pomysł na popisowe danie. Pani Ligner-Żeromska wyraziła przekonanie, że przepis kulinarny może być chroniony jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego, ale tylko wtedy, gdy forma jego wyrażenia będzie dostatecznie oryginalna i twórcza.  

Zdjęcia wykonała M-Margaretto Fotografia

18 listopada, 2013

Personality merchandising a prawne wykorzystanie wizerunku sportowca


Jakub Laskowski, Legia Warszawa


The Center of Fashion, Law and Society z Nowego Yorku o Fashion Law Business


Jest nam niezmiernie miło podzielić się informacją, iż nasza inicjatywa została dostrzeżona przez The Center of Fashion, Law and Society z Nowego Yorku: 

"An organization called Fashion Law Business has initiated another great initiative in Warsaw: it organizes monthly meetings to educate the public on new developments and innovative projects in fashion, law and business. It is also worth mentioning that a Fashion Law Summit took place in Poland on June 13th, 2013, organized by the Allerhand Institute. It was the first event of its kind."

Treść artykułu:Dziękujemy, że nasza organizacja wraz z Fashion Law Catwalk z Krakowa zostały dostrzeżone jako wiodące organizacje zajmujące się problematyką prawa mody, biznesu modowego w Polsce.04 listopada, 2013

Gotujemy! Czyli prawo autorskie od kuchni

Partnerem Merytorycznym spotkania jest Kancelaria Prawna DZP sp.k.
"W umyśle prawnika zajmującego się prawem własności intelektualnej pojawia się pytanie czy przepis kulinarny, oprócz ugotowania na jego podstawie dania, którym olśnimy rodzinę podlega ochronie prawno-autorskiej i czy można wykorzystać cudzy przepis w jakikolwiek sposób, przykładowo umieszczając na blogu poświęconym celebracji świąt lub gotowaniu?" 
                                                                                                                                                                     
Janina Ligner-Żeromska                                                                                                                                                                                            Adwokat, Partner DZP
zdj. merlin.pl

18 listopada 2013 r. zapraszamy na spotkanie na którym porozmawiamy gdzie w przepisach, recepturach oraz gotowaniu odnajdujemy prawo autorskie.


Jednym z naszych Prelegentów będzie Pani Mecenas Janina Ligner-Żeromska, Partner, Adwokat.  Janina Ligner-Żeromska współpracę z kancelarią Domański Zakrzewski Palinka rozpoczęła w 1994 roku prowadząc własną praktykę w ramach kancelarii, a na początku 2000 roku została Partnerem w kancelarii.

Janina Ligner-Żeromska specjalizuje się w zakresie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej, w tym patentów, znaków towarowych, ochrony marki, a także w zakresie zagadnień prawa reklamy i konkurencji. Jest stałym doradcą w projektach związanych z nowymi technologiami, e-biznesem i usługami konsultingowymi. Doradza polskim i zagranicznym spółkom z sektora TMT, jest negocjatorem umów typowych dla sektora IT.


Doradca w zakresie przepisów prawa Unii Europejskiej i ich konsekwencji dla prowadzenia działalności na rynku UE. Jest pełnomocnikiem procesowym w sprawach gospodarczych związanych z nieuczciwą konkurencją i prawami na dobrach niematerialnych. Specjalizuje się także w negocjacjach umów przejęć oraz przy projektach inwestycyjnych w zakresie konkurencji i własności intelektualnej. Była doradcą Ministra Prywatyzacji przy wielu transakcjach prywatyzacyjnych.


03 listopada, 2013

"WHEN FASHION MEETS LAW" : Mam Start-up w branży mody

W ostatnią środę października (30.10.2013 r.) w MiTo odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „When Fashion Meets Law” zorganizowane przez Fashion Law Business. 
fot. Anna Heronimek
Tematem przewodnim wydarzenia było wykorzystanie prawa własności intelektualnej w budowaniu firmy w branży modowej. Licznie zebrani goście mogli dowiedzieć się m.in. jak wyglądają początki startup’u w sektorze modowym oraz poznać prognozy czekające polski rynek e-commerce w nadchodzących latach. Poruszony został również ważny i aktualny temat praw i zagrożeń związanych ze sprzedażą produktów na aukcjach internetowych oraz w mediach społecznościowych.  


Fashion Law Business zadbało nie tylko o ciekawą oprawę wizualną wydarzenia (piękne wnętrzna Galerii MiTo) ale również o wysoki poziom merytoryczny prelekcji wygłoszonych przez zaproszonych na spotkanie mówców.

Pierwszym prelegentem była Pani Zuzanna Kopaczyńska - Grabiec – radca prawny w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych SPCG T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski. Pani Mecenas zapoznała słuchaczy z prawnymi aspektami zakładania działalności gospodarczej w branży modowej w Polsce, a następnie wyjaśniła, czym jest wzór przemysłowy (np. określony krój sukienki) i jak odbywa się jego rejestracja. Prelegentka przedstawiła ponadto wady i zalety płynące z zarejestrowania wzoru przemysłowego oraz wyjaśniła czym jest ochrona wzorów niezarejestrowanych. Pani Zuzanna Kopaczyńska-Grabiec zakończyła swoje wystąpienie omówieniem sposobów ochrony wzorów przemysłowych przed nieuczciwym naśladownictwem.